• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/hzkapci/
  • https://www.twitter.com/@hzkapci
Üyelik Girişi
Sosyal Ağlar

 

YouTube Kanalımız Yayında
 Takip etmek için Abone olabilirsiniz.

MerhabaDeğerli arkadaşlarım;

"Bilgi insanoğlunun bugüne kadar bulduğu ve bundan sonra da bulabileceği en güçlü silahtır" düşüncesinden hareketle, bilginin en hızlı şekilde arttığı ve paylaşıldığı internet günümüzün en güçlü silahı olmaya aday gözüküyor. Arapça, Çince, İngilizce, İspanyolca ve Rusça dillerine yer vererek yaptığınız bir yayın bugün dünya nüfusunun büyük çoğunluğuna ulaşacaktır. Dün 10 bin 20 bin baskı yapan kitapların büyük etki yaptığı düşünülürken bugün internet vasıtasıyla ulaşılan insan sayısı milyonlarla ifade edilebilmektedir. Çalışmalarımızı, düşünce ve inançlarımızı geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsak internet sialhını en doğru şekilde kullanmamız gerekmektedir. Milletimizin ikinci defa matbaayı geç alma lüksü yoktur. Osmanlı Devleti zamanında matbaanın geç girmesinin bedelini ödemiş bir milletin evladı olarak çağdaş matbaa olan internette yer almam gerektiğini uzunca bir süredir düşünmekteydim. 

Bu adreste sizlerle çalışmalarımı paylaştığım gibi üniversitelerdeki gelişmelere, yüksek lisans, doktora ve burs ilanlarına, güncel gelişmelere dair değerlendirmelerime yer vereceğim.

  
1594 kez okundu“Darülhayr-i Âli”  Doç. Dr. Hikmet Zeki Kapcı tarafından kaleme alındı. Kapcı, Osmanlı Devleti’nde önceleri vakıflar aracılığıyla sağlanan yetim ve kimsesiz çocukların korunması ve eğitilmesinin; Darülhayr-i Âli ile daha gelişmiş bir şekilde gerçekleştiğini anlatıyor.1903 yılında kurulan Darülhayr-i Âli’de sadece yetimlerin korunması ve temel eğitimi değil; meslek edinme kurslarının da yer aldığını kitap aracılığıyla öğreniyoruz.      


Osmanlı Devleti’nde yetimlerin korunması ve eğitilmesi görevi öncelikle yakın akrabalarda olmakla birlikte erken zamanda vakıfların bu vazifeyi üstlendiği görülmektedir. 19. yüzyıldan itibaren ise Eytam Sandıkları ve Eytam Müdürlükleri kurulmuş, Darülaceze, Darüşşafaka, Islahhane, Sanayi Mektepleri, Darülhayr-ı Âli, Daüleytam ve Himaye-i Etfal Cemiyeti bu alanda hizmet vermiştir.

Atatürk döneminde ülkemizdeki sağlık problemleri, bunları ortadan kaldırmak için yapılan mücadeleler, sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal hizmetler ve daha fazlası...